• Annonsera
  • Länktips
  • Om
bytabil.net
Advertisement
  • Start
  • Biltester
  • Billån
  • Sälja Bilen
  • Bilägande
    • Bilförsäkring
    • Köpa däck
  • Märken
    • BMW
    • Citroén
    • Dacia
    • DS
    • Ford
    • Hyundai
    • Kia
    • Lexus
    • Mazda
    • Mercedes
    • Mini
    • Mitsubishi
    • Nissan
    • Renault
    • Skoda
    • Subaru
    • Suzuki
    • Tesla
    • Toyota
    • Volkswagen
    • Volvo
  • Kontakt
No Result
View All Result
  • Start
  • Biltester
  • Billån
  • Sälja Bilen
  • Bilägande
    • Bilförsäkring
    • Köpa däck
  • Märken
    • BMW
    • Citroén
    • Dacia
    • DS
    • Ford
    • Hyundai
    • Kia
    • Lexus
    • Mazda
    • Mercedes
    • Mini
    • Mitsubishi
    • Nissan
    • Renault
    • Skoda
    • Subaru
    • Suzuki
    • Tesla
    • Toyota
    • Volkswagen
    • Volvo
  • Kontakt
No Result
View All Result
bytabil.net
No Result
View All Result
Home Bilekonomi

Kia övergår till enbart eldrivna bilar inom kort

by Joakim
oktober 4, 2020
in Bilekonomi
0

Kias kommer snart enbart sälja eldrivna bilar

Kias nästkommande generation bilplattform utvecklas med eldrift från grunden. Därefter kommer alla Kias bilar framöver att ha eldrift och målet är inte heller långt borta. Inom 3 år räknar man med att alla bilarna är minst av typen plug-in hybrider och några år siktar man på att alla deras bilar ska vara 100% eldrivna.

För att öka sin attraktivitet ännu mer inom elbilar så utvecklar Kia just nu en eldriven supersportbil som gör 0-100 km/h på under 3 sekunder. Tesla verkar få tuffare konkurrens framöver alltså. Men det är inte bara Kia som lanserar eldrivna sportbilar, Volvobaserade Polstar med flera är med på tåget också.

Kia har dessutom investerat och köpt företaget Ionity som utvecklar infrastruktur för snabbladdning. Allt för att säkerställa att övergången till eldrift ska bli så bra som möjligt.

Bakgrunden till att Kia och de flesta andra biltällverkare nu snabbt ställer om sig är de tuffare klimatmålen som kommer, och det är inte bara för Sverige för vår marknad är inte så stor.

Andra branscher som också ställer om sig för fullt är de som säljer produkter med kylmedier så som kylskåp, värmepumpar, AC-anläggningar med mera. Klimatmålen som många trodde bara var snack för några år sedan verkar alltså nu träda in på allvar så pass att stora industrier nu anpassar produkterna som säljs. Dessutom så har många företag redan inför egna miljöpolicies som sätter krav på vilka tjänstebilar som köps, till viss del via politikernas skattesystem men även för att flera vill ha en bra miljöimage.

Nästa steg är skatterna på nyinköpta bilar som blir allt tuffare mot bilar med högre utsläpp. Bonus malus har redan blivit tuffare en gång sedan införandet 2018. Kanske kommer även skatten på äldre bilar höjas också för de som anses släppa ut för mycket.

Vätgas i all ära som många påstår är en bättre lösning, men det är ännu i ett tidigt skede och inte så många har satsat på detta än. Elbilarna verkar vara den snabbaste lösningen just nu och det ser man på alla biltillverkare som just nu ställer om sig till eldrivna bilar.

Andra drar sig ur marknader likt Mitsubishi som lägger ner i Europa, de var tidiga med sin laddhybrid Outlander som nu börjar bli gammal. De ska förvisso lansera en ny sägs det. Själva uppger Mitsubishi att coronapandemin har gjort att de går dåligt och att de drar sig tillbaka till sina mest lönsamma marknader i asien. Exakt om de slutar sälja bilar helt i europa eller inte fär lite oklart.

Bilbranschen i Europa är under total omställning. Vissa biltillverkare flyttar fram sina positioner likt Kia medans andra drar sig tillbaka. Frågan är om någon kommer lägga ner helt? De biltillverkare som inte har ekonomiska muskler att ta fram eldrivna bilar kommer sannolikt få det tufft och se sin försäljning minska rejält.

Privatmarknaden då? Ja, många köper begagnade bilar och bryr sig mer om bilens ekonomi än miljö. De som vill ha nyare begagnade bilar kommer sannolikt inte ha något val framöver, frågan är bara hur de idag ganska höga nybilspriserna kommer att mötas upp av köpare av begagnade bilar. Kommer det bli ett större värdetapp för nybilsköparen eller kommer begagnadköparna betala ett högre pris för bilarna än de gjort tidigare?

Previous Post

Test BMW M235i xDrive Gran Coupé – Körglädje i topp!

Next Post

Test Kia Sorento 2020 – Premiärvisning i Sverige!

Next Post
Test Kia Sorento 2020 – Premiärvisning i Sverige!

Test Kia Sorento 2020 - Premiärvisning i Sverige!

Lämna ett svar Avbryt svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

Senaste biltesterna

  • Biltester
Biltester

Test Volkswagen ID.4

by Richard Ullstrand
maj 3, 2023
0

Test av Volkswagen ID4 - Praktisk och komfortabel elbil Volkswagen ID.4 är en elbil med SUV karaktär. Den första Volkswagen...

Read more
Test Volkswagen ID BUZZ

Test Volkswagen ID BUZZ

mars 22, 2023

Test Ford Mustang Mach-E GT elbil

januari 14, 2023

Test Ford Mustang Mach 1 V8 – Sportbilsklassiker 2022

januari 14, 2023
Test Renault Megane E-tech elbil

Test Renault Megane E-tech elbil

november 19, 2022
Test Dacia Jogger – Billig familjebil för upp till sju personer

Test Dacia Jogger – Billig familjebil för upp till sju personer

augusti 11, 2022

Test Ford Explorer plug-in hybrid – Så som en amerikanare ska vara!

juli 9, 2022

Ekonomiskt bilägande

Bytabil.net listar:
Billigaste elbilarna

Billigaste bensinbilen

Mest läst senaste timmarna

  • Hur man släcker servicelampan på Volkswagen Passat 14 views
  • Hur man byter lampa på en Volvo V60 12 views
  • Borttappad bilnyckel – Se hur du löser problemet och vad det kostar 12 views

Mest läst senaste dagarna

  • Borttappad bilnyckel – Se hur du löser problemet och vad det kostar Hur organiserad du än må vara händer det man tappar bor... 334 views
  • Hur man byter lampa på en Volvo V60 Här är en liten översikt om hur man byter halvljus lamp... 315 views
  • Hur man släcker servicelampan på Volkswagen Passat Hur man släcker servicelampan på VW Passat Har du just... 302 views
  • Min V50 - bytabil.net Hur man släcker servicelampan på Volvo V50 och S40 generation II Släcka servicelampan på Volvo V50 och S40 generation 2... 235 views
  • Varför går larmet igång i Volvo V70/V60/S80/S40/V50? Går larmet igång på natten i din Volvo V70, V60, S60, S... 232 views

Bytabil.net drivs av

Joakim Westman – Startade bytabil.net för 10 år sen, nu mer än 2,1 miljoner lästa artiklar & över 900 000 lästa biltester. Personligen kör jag en Mini Cooper D -15. Kul att du hittade hit och välkommen att läsa vidare!

Richard Ullstrand
Bilpendlare mitt i familjelivet. Kör Citroen C5 kombi, med luftfjädring.

Contact us / Annonsera

Du you want to contact us?
Click here for contact

Klicka här för mer info om kontakt och annonsering!
Bytabil.net drivs av Westmans Webbmedia

Länkkataloger

Bilar och Fordon MyBuddys Länkkatalog
  • Advertising at BytaBil.net
  • Om
  • Cookies
  • Integritetspolicy
  • Länktips

© 2020 Bytabil.net

No Result
View All Result
  • Start
  • Biltester
  • Senast provkört
  • BMW
  • Citroén
  • Dacia
  • DS
  • Ford
  • Hyundai
  • Kia
  • Mazda
  • Mercedes
  • Mini
  • Mitsubishi
  • Nissan
  • Renault
  • Skoda
  • Subaru
  • Suzuki
  • Tesla
  • Toyota
  • Volkswagen
  • Volvo
  • Sälja Bilen
  • Billån
  • Bilförsäkring
  • Kontakt

© 2020 Bytabil.net