• Annonsera
  • Länktips
  • Om
bytabil.net
  • Start
  • Biltester
  • Billån
  • Sälja Bilen
  • Bilägande
    • Bilförsäkring
    • Köpa däck
  • Märken
    • BMW
    • Citroén
    • Dacia
    • DS
    • Ford
    • Hyundai
    • Kia
    • Lexus
    • Mazda
    • Mercedes
    • Mini
    • Mitsubishi
    • Nissan
    • Renault
    • Skoda
    • Subaru
    • Suzuki
    • Tesla
    • Toyota
    • Volkswagen
    • Volvo
  • Kontakt
No Result
View All Result
  • Start
  • Biltester
  • Billån
  • Sälja Bilen
  • Bilägande
    • Bilförsäkring
    • Köpa däck
  • Märken
    • BMW
    • Citroén
    • Dacia
    • DS
    • Ford
    • Hyundai
    • Kia
    • Lexus
    • Mazda
    • Mercedes
    • Mini
    • Mitsubishi
    • Nissan
    • Renault
    • Skoda
    • Subaru
    • Suzuki
    • Tesla
    • Toyota
    • Volkswagen
    • Volvo
  • Kontakt
No Result
View All Result
bytabil.net
No Result
View All Result
Home Bilekonomi

Ecodriving – kör bensinsnålt

by Joakim
september 3, 2012
in Bilekonomi, Blogg
0
Share on FacebookShare on Whatsapp

Du behöver inte sälja bilen och köpa ny för att uppnå en lägre bränsleförbrukning, prova Ecodriving!

Ecodriving går ut på att komma fram snabbt på minsta möjliga bränsleåtgång.

Jag, Joakim på bytabil.net har gått en utbildning i Ecodriving anordnad av Volvo. Jag rekommenderar alla som är intresserade av att både komma fram snabbare i trafiken och samtidigt göra av med så lite bränsle som möjligt att gå en sådan kurs. För att även om jag skriver en del av det här så kan det inte vägas upp mot kursledarnas information i kombination med praktisk övning.

Kursen inleddes med informationen att du kan komma fram både snabbare OCH med mindre bränsleförbrukning genom att följa ecodriving rutinen. Själv tänkte jag att det är omöjligt, antingen kommer man fram snabbare ELLER så kommer man fram med mindre bränsleförbrukning. Men jag hade fel, vilket visade sig senare.

Först fick man köra en biltur på ca: 20 minuter. Tid och förbrukning loggades. Sen hade man en Ecodriving genomgång för att sedan köra samma tur igen. Mycket riktigt, bilturen gick snabbare och jag hade gjort av med mindre bränsle. Hur gick det till då? Ja, egentligen inte så konstigt som man kunde tro innan.

Steg 1: Start, växling
Dagens bilar har avancerad bränsleinsprutning som inte sprutar in mer bränsle än vad bilen kan förbruka. Det innebär att man inte har något för att starta ”mjukt” från stillastående, exempelvis efter rött ljus. Själv har jag gasat sakta upp till rätt fart och trott att man kör snålare då, vilket man alltså inte gör. Rekommendationen är att man startar på 1:ans växel men bara så man kommer igång, en billängd rekommenderas. Sen växlar man till 2:an. Nu ger man hög gas, ca: 75% skriver man och det är nog OK om man kör en stark turbobil, men med en Volvo 2.0F så kan man t.o.m. ha gasen i botten utan att man upplever det som obehagligt. När motorn har kommit upp i 3000 varv så växlar man till 3:an, vid 3000 varv växlar man till 4:an osv. upp till den hastighet man ska ha.

Steg 2: Uppnådd fart, 5:ans växel
När man genom startproceduren uppnått önskad hastighet så växlar man till 5:ans växel. Även om man kör i 50km/h!! Ja, detta känns lite ovant men så ska man göra enligt instruktionerna. Man får alltså jobba mer aktivt med växlingen hela tiden när man kör.

Steg 3: Planera körningen, motorbromsa
Håll blicken långt fram, avläs trafiken framför. Saktar den in, motorbromsa. En Volvo 1.8F stänger av bränsleinsprutningen helt ner till 1500varv, dvs du åker helt GRATIS. En Volvo 2.0F slår av insprutningen ner till någonstans vid 1700-1800varv (minns ej exakt). Så jobba med motorbromsning tillsammans med växling. Håll längre avstånd till bilarna framför så du kan planera körningen bättre. När det är rött så gör likadant motorbromsa långsamt och tänk ”Det blir snart grönt”, slår ljuset om till grönt innan du stannat helt så har du tjänat lite rörelseenergi och bränsleförbrukning.

Alltså så tjänar man både tid och pengar genom att starta rätt, växla rätt, motorbromsa, hålla blicken långt fram och planera körningen.

Föjande ingick inte i kursens information (Dock så ingick bromsningsövning och undanmanöver):
För att bromsarna inte ska rosta ihop helt om du är riktigt duktig på Ecodriving så kan man göra ”panikbromsning” då och då. På en raksträcka UTAN trafik både framåt och bakåt och inga mötande, du ska vara helt ensam på vägsnutten. Inga barn i bilen och alla bältade. Du bör vara ensam i bilen. Inga lösa delar då dessa kommer åka framåt. Kör i upp till 70km/h tryck snabbt och bestämt bromsen i botten. Du tvärnitar, ABS systemet pulserar, det skriker lite från däcken men det motionerar bromsarna om de inte används så ofta. Lärorikt men måste som sagt utföras under ansvarstagande och försiktighet.

Previous Post

Hitta webbhotell

Next Post

Saab i blåsväder igen

Next Post

Saab i blåsväder igen

Lämna ett svar Avbryt svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

Bytabil.net drivs av

Joakim Westman (Ägare) – 8 år online, 1,8 miljoner lästa artiklar, mer än 700 000 lästa biltester. Personligen kör jag en Mini Cooper D -15. Kul att du hittade hit och välkommen att läsa vidare!

Richard Ullstrand (Skribent)
Bilpendlare mitt i familjelivet. Kör Citroen C5 kombi, med luftfjädring.

 

Bytabil testar nya Sorento

Kia Sorento 2020

Vi testar Dacia Sandero Överträffar förväntningarna!

Annons

Senaste biltesterna

  • Biltester
Test Ford Mustang Mach-E
Biltester

Test Ford Mustang Mach-E

by Richard Ullstrand
mars 10, 2021
0

Testad: Ford Mustang Mach E - En jättebra elbil! Ford Mustang Mustang Mach-E har just kommit ut på marknaden. Klassiska...

Read more
Test nya Dacia Sandero – Sveriges billigaste bil är riktigt bra!

Test nya Dacia Sandero – Sveriges billigaste bil är riktigt bra!

januari 30, 2021
Test Ford Puma elhybrid

Test Ford Puma elhybrid

januari 26, 2021

Onlinetjänster för bilköp


Jämför bilförsäkringar hos Compricer

För dig som vill överlåta ditt leasingavtal till någon annan: Releaso

www.Bildelar24.Com
Sök billiga torkarblad här!

Mest läst just nu

  • Vilket bilmärke ska jag köpa?
    Vilket bilmärke ska jag köpa?
  • Hur man släcker servicelampan på Volvo V50 och S40 generation II
    Hur man släcker servicelampan på Volvo V50 och S40 generation II
  • Hur man släcker servicelampan på Volkswagen Passat
    Hur man släcker servicelampan på Volkswagen Passat
  • Varför går larmet igång i Volvo V70/V60/S80/S40/V50?
    Varför går larmet igång i Volvo V70/V60/S80/S40/V50?
  • Renault har börjat med kamkedja, på vissa motorer
    Renault har börjat med kamkedja, på vissa motorer
BildelarOnline24.Se

Månadens mest lästa

  • Vilket bilmärke ska jag köpa? Vilket bilmärke ska jag välja? I dagens virus tider... 0.9k views
  • Vilken bil har bästa och sämsta rostskyddet? Vilka bilar har bästa och sämsta roskyddet? Bäst och s... 502 views
  • Min V50 - bytabil.net Hur man släcker servicelampan på Volvo V50 och S40 generation II Släcka servicelampan på Volvo V50 och S40 generation 2... 435 views
  • Renault har börjat med kamkedja, på vissa motorer Ja, äntligen är Renault på väg åt rätt håll då de inför... 419 views
  • Hur man släcker servicelampan på Volkswagen Passat Hur man släcker servicelampan på VW Passat Har du just... 351 views

Contact us / Annonsera

Du you want to contact us?
Click here for contact

Klicka här för mer info om kontakt och annonsering!
Bytabil.net drivs av Westmans Webbmedia

Länkkataloger/Statistik

Bilar och Fordon Länkvän.se - Sökoptimering med marknadsföring på Facebook & Twitter MyBuddys Länkkatalog

Bloggstatistik

  • 1 567 153 besök sedan agusti 2015
  • Annonsera hos BytaBil.net
  • Om
  • Cookies
  • Integritetspolicy
  • Länktips

© 2020 Bytabil.net

No Result
View All Result
  • Start
  • Biltester
  • Senast provkört
  • BMW
  • Citroén
  • Dacia
  • DS
  • Ford
  • Hyundai
  • Kia
  • Mazda
  • Mercedes
  • Mini
  • Mitsubishi
  • Nissan
  • Renault
  • Skoda
  • Subaru
  • Suzuki
  • Tesla
  • Toyota
  • Volkswagen
  • Volvo
  • Sälja Bilen
  • Billån
  • Bilförsäkring
  • Kontakt

© 2020 Bytabil.net

Vi använder cookies för webbsidans funktioner och annonsering. Om du fortsätter att använda den här webbplatsen kommer vi att anta att du godkänner detta. Läs mer för info och hur du kan ställa in villkor för annonseringJag godkännerLäs mer