• Annonsera
  • Länktips
  • Om
bytabil.net
Advertisement
  • Start
  • Biltester
  • Billån
  • Sälja Bilen
  • Bilägande
    • Bilförsäkring
    • Köpa däck
  • Märken
    • BMW
    • Citroén
    • Dacia
    • DS
    • Ford
    • Hyundai
    • Kia
    • Lexus
    • Mazda
    • Mercedes
    • Mini
    • Mitsubishi
    • Nissan
    • Renault
    • Skoda
    • Subaru
    • Suzuki
    • Tesla
    • Toyota
    • Volkswagen
    • Volvo
  • Kontakt
No Result
View All Result
  • Start
  • Biltester
  • Billån
  • Sälja Bilen
  • Bilägande
    • Bilförsäkring
    • Köpa däck
  • Märken
    • BMW
    • Citroén
    • Dacia
    • DS
    • Ford
    • Hyundai
    • Kia
    • Lexus
    • Mazda
    • Mercedes
    • Mini
    • Mitsubishi
    • Nissan
    • Renault
    • Skoda
    • Subaru
    • Suzuki
    • Tesla
    • Toyota
    • Volkswagen
    • Volvo
  • Kontakt
No Result
View All Result
bytabil.net
No Result
View All Result
Home Blogg

Bra sommarcabriolet – Tips inför köpet av cabben

by Joakim
juli 4, 2017
in Blogg
0
Vänta med att Byta Bil, 2015 kommer Ford Mustang

Sommarcabben

Nu är sommarvärmen här för fullt och vad kan då vara mysigare än att köra bil med öppet tak? Ja, vem vill inte ha en bra cab en solig dag som denna?

Vad är en bra cab? Jag tycker i detta fall att du ska lägga fokus på vad vill du ha? För en cabriolet ska köpas lite mer på känsla än vad jag normalt brukar förorda. Tänk inte så mycket på märken utan fokusera på vad du gillar hos en bil. Personligen tycker jag att en tvåsitsig eller en mindre fyrsitsig bil gör sig bäst som cabriolet. Det ska vara lite småbilskänsla. Lite större bilar som gamla Volvo C70 cab, Audi A5 cabriolet med flera ser lätt lite klumpiga ut, dessa bilar lever inte riktigt ut den charmiga cablooken tycker i alla fall jag. Men i det fall man behöver en lite större bil och inte vill äga flera bilar så är dessa bilar naturligtvis det enda möjliga valet och inget att skämmas för, känslan är det viktigaste! Det finns dock undantag som alltid, en stor fet gammal glidar amerikanare är aldrig fel som cabriolet för den som gillar dessa bilar. En ny Ford Mustang är ju också en lite större bil som finns som cab där designen känns helt rätt. I slutändan är det enda viktiga att du väljer cabben just du vill ha, punkt!

Mazda Miata2

Motorvalet är inte heller lika viktigt, i alla fall inte när du kör nedcabbat. Att ha bråttom och köra nedcabbat hänger inte ihop. Men visst, det är klart bilen körs ju med taket uppe också och då kanske motorvalet känns lite viktigare. En cab har sällan bra lastutrymme, de som har baksäte rymmer oftast bara två där bak.

Volkswagen Beetle GT 2016 (17) 1024

Att köra nedcabbat i lägre temperaturer funkar bättre än man kan tro. Har du ett turbulensskydd bakom framstolarna och fäller upp sidorutorna kan du köra i 110 km/h på motorvägen i 12 gradig temperatur utan att det blir varken blåsigt eller kallt i kupén, du har ju naturligtvis en passande jacka på dig. För eventuella baksätespassagerare blir det värre då de inte drar nytta av turbulensskydd. De där bak vill bara åka med öppet tak när det är riktigt varmt.

Tips inför köpet av sommarcab

  • Känslan är viktig. Fokusera mer på känsla och design och mindre på det praktiska, köp den bil som känns rätt för dig.
  • Motorstyrka är inte det viktigaste
  • Turbulensskydd är bra
  • Att kunna fälla taket upp och ned automatiskt är bekvämt, speciellt om det kan göras även när bilen körs i lägre hastighet
  • Ju snabbare taket fälls upp/ned, desto bättre
  • Ett modernt tygtak bullrar ofta inte så mycket som man tror, tvärtom är det faktiskt ofta betydligt tystare i bilen än du tror.
  • Tyg eller plåttak? Plåttag kan ge bättre stabilitet till bilen, men har mer risk för vattenläckage. Tygtak ser lite charmigare ut, men det är ju en smaksak.

Vilken cab vill du ha?

Läs även våra unika tester av cabbar:

VW Beetle cabriolet
BMW 2-serie cabriolet
Mini Cooper cabriolet
Mercedes SL500 cabriolet
BMW 228i cabriolet 2015 (7) 1024_close

Tags: Cabriolet
Previous Post

Bränslesnålaste bilen hittills?

Next Post

Nya Renault Talisman, en sedan från Renault

Next Post
Nya Renault Talisman, en sedan från Renault

Nya Renault Talisman, en sedan från Renault

Lämna ett svar Avbryt svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

Senaste biltesterna

  • Biltester
Biltester

Test Volkswagen ID.4

by Richard Ullstrand
maj 3, 2023
0

Test av Volkswagen ID4 - Praktisk och komfortabel elbil Volkswagen ID.4 är en elbil med SUV karaktär. Den första Volkswagen...

Read more
Test Volkswagen ID BUZZ

Test Volkswagen ID BUZZ

mars 22, 2023

Test Ford Mustang Mach-E GT elbil

januari 14, 2023

Test Ford Mustang Mach 1 V8 – Sportbilsklassiker 2022

januari 14, 2023
Test Renault Megane E-tech elbil

Test Renault Megane E-tech elbil

november 19, 2022
Test Dacia Jogger – Billig familjebil för upp till sju personer

Test Dacia Jogger – Billig familjebil för upp till sju personer

augusti 11, 2022

Test Ford Explorer plug-in hybrid – Så som en amerikanare ska vara!

juli 9, 2022

Ekonomiskt bilägande

Bytabil.net listar:
Billigaste elbilarna

Billigaste bensinbilen

Mest läst senaste timmarna

  • Hur man släcker servicelampan på Volkswagen Passat 14 views
  • Borttappad bilnyckel – Se hur du löser problemet och vad det kostar 12 views
  • Hur man byter lampa på en Volvo V60 12 views

Mest läst senaste dagarna

  • Borttappad bilnyckel – Se hur du löser problemet och vad det kostar Hur organiserad du än må vara händer det man tappar bor... 334 views
  • Hur man byter lampa på en Volvo V60 Här är en liten översikt om hur man byter halvljus lamp... 315 views
  • Hur man släcker servicelampan på Volkswagen Passat Hur man släcker servicelampan på VW Passat Har du just... 302 views
  • Min V50 - bytabil.net Hur man släcker servicelampan på Volvo V50 och S40 generation II Släcka servicelampan på Volvo V50 och S40 generation 2... 235 views
  • Varför går larmet igång i Volvo V70/V60/S80/S40/V50? Går larmet igång på natten i din Volvo V70, V60, S60, S... 232 views

Bytabil.net drivs av

Joakim Westman – Startade bytabil.net för 10 år sen, nu mer än 2,1 miljoner lästa artiklar & över 900 000 lästa biltester. Personligen kör jag en Mini Cooper D -15. Kul att du hittade hit och välkommen att läsa vidare!

Richard Ullstrand
Bilpendlare mitt i familjelivet. Kör Citroen C5 kombi, med luftfjädring.

Contact us / Annonsera

Du you want to contact us?
Click here for contact

Klicka här för mer info om kontakt och annonsering!
Bytabil.net drivs av Westmans Webbmedia

Länkkataloger

Bilar och Fordon MyBuddys Länkkatalog
  • Advertising at BytaBil.net
  • Om
  • Cookies
  • Integritetspolicy
  • Länktips

© 2020 Bytabil.net

No Result
View All Result
  • Start
  • Biltester
  • Senast provkört
  • BMW
  • Citroén
  • Dacia
  • DS
  • Ford
  • Hyundai
  • Kia
  • Mazda
  • Mercedes
  • Mini
  • Mitsubishi
  • Nissan
  • Renault
  • Skoda
  • Subaru
  • Suzuki
  • Tesla
  • Toyota
  • Volkswagen
  • Volvo
  • Sälja Bilen
  • Billån
  • Bilförsäkring
  • Kontakt

© 2020 Bytabil.net