• Annonsera
  • Länktips
  • Om
bytabil.net
  • Start
  • Biltester
  • Billån
  • Sälja Bilen
  • Bilägande
    • Bilförsäkring
    • Köpa däck
  • Märken
    • BMW
    • Citroén
    • Dacia
    • DS
    • Ford
    • Hyundai
    • Kia
    • Lexus
    • Mazda
    • Mercedes
    • Mini
    • Mitsubishi
    • Nissan
    • Renault
    • Skoda
    • Subaru
    • Suzuki
    • Tesla
    • Toyota
    • Volkswagen
    • Volvo
  • Kontakt
No Result
View All Result
  • Start
  • Biltester
  • Billån
  • Sälja Bilen
  • Bilägande
    • Bilförsäkring
    • Köpa däck
  • Märken
    • BMW
    • Citroén
    • Dacia
    • DS
    • Ford
    • Hyundai
    • Kia
    • Lexus
    • Mazda
    • Mercedes
    • Mini
    • Mitsubishi
    • Nissan
    • Renault
    • Skoda
    • Subaru
    • Suzuki
    • Tesla
    • Toyota
    • Volkswagen
    • Volvo
  • Kontakt
No Result
View All Result
bytabil.net
No Result
View All Result
Home Biltester

Test BMW 320d sedan – Nya BMW 3-serie 2019

by Joakim
maj 31, 2019
in Biltester, BMW
0
Test BMW 320d sedan – Nya BMW 3-serie 2019
Share on FacebookShare on Whatsapp

Test BMW 3-serie 2019 – BMW 320d testas av Bytabil

Nya BMW 3 serie 2019 är här och hur står sig BMWs storsäjare idag? Vad förväntar vi oss från BMWs nya 3-serie? Jo, BMW 320d är en bil som ska vara modern, inte för dyr, inte för liten och körglad såklart! Uppfyller då nya BMW 3-serie detta? Läs vidare så får du veta!

BMW 320d 2019

Testbilen: BMW 320d (Diesel 190 hk, 0-100 km/h 6,8 sekunder), automatväxel, xDrive (Fyrhjulsdrift).

Nya BMW 320d är riktigt bra att köra och inte hade vi förväntat oss något annat. BMW äger fortfarande ordet ”körglad”. Responsen från bilen är i topp och bilen är finsjusterad in i minsta detalj. Ratten är lättstyrd med bibehållen vägkänsla. Automatlådan och motorn samarbetar bra. Bilen är pigg och inga irriterande fördröjningar från motorns kraftöverföring upplevs när man kör. Det är mot andra bilar som anger samma motorprestanda som man ska jämföra och då är BMW bäst tycker jag. Det finns ingen motsvarande bil på marknaden som jag kört med bättre körkänsla än BMW.

Komfort

Fjädringen är sportig men ändå komfortabel. Detta är en bil som ska köras mycket i vardagliga situationer och det är inte så lätt att få till denna balans vilket BMW lyckats med. Ergonomin är genomgående god och benutrymmet baktill är acceptabelt. Svagheten kommer när vi kör på motorvägen där en del vägbuller tränger igenom. Sannolikt är det däcken som bidrar till detta och det kan vara värt att fundera på att svälja lite stolthet och välja däck samt fälgar av mindre sportig karaktär. Fast även om du inte gör det så är bilen tystare än en hel del andra bilar på marknaden. Separata luftutblås finns mot baksätet.

Praktiska egenskaper

Jag har testat sedanversionen och en sedan är inte speciellt praktisk avseende lastutrymme. Lastutrymmet är relativt djupt men öppningen begränsad. För bättre lastutrymme väljer man istället kombivarianten touring istället. I övrigt är bilen välbalanserad avseende utrymmen. Mugghållare finns i mittpanelen och det finns möjlighet att få trådlös laddning till mobilen, till baksätet finns till och med USB-C uttag. I trånga situationer som exempelvis i parkeringsgarage har jag upptäckt att bilens svängradie inte är så god och att mer rattrörelser än jag är van vid har krävts.

Teknik

BMW ligger i framkanten avseende bilteknik. BMW tonar gärna ned många funktioner som istället får jobba på obemärkt i bakgrunden. De finns alltså där men syns inte vilket är helt i BMW anda där fokus är på körningen och resten ska bara funka. Autobroms finns och likaså en sensor riktad mot föraren som analyserar dig. Bilen detekterar gående som närmar sig bilen när du backar och varnar med signal. Backkamera finns och är bra. Förarinstrumentet är numera helt digitalt men kan inte ändras avseende design. Det går att ställa in alite vseende information som visas efter ditt tycke. Vid bränslemätaren finns visning hur många mil du beräknas kunna köra till tom tank.

Mediasystemet har fått ett nytt interface med pekskärm. Den numera klassiska rattkontrollen finns kvar mellan framstolarna. Systemet känns nu lättare att komma överens med än tidigare. De vardagliga funktionerna som man använder när man kör funkar utmärkt att hantera. Dessa styrs då bäst från ratten eller med reglaget mellan framstolarna. Vissa funktioner krävel lite menyhantering vilket görs bäst när bilen står stilla, men detta är också inställnngar avseende grundanpassningar för bilen och det görs sällan.

Prisbild

BMW 3-serie sedan börjar från 352 000 kronor och är då en manuellt växlad 320d sDrive. BMW 320d, automat xDrive börjar från 393 000 kronor

Angiven bränsleförbrukning enligt nya WLTP metoden är 0,56 l/mil och vi har legat på straxt under 0,6 liter per mil under vår testperiod.

BMW fortsätter med dieselbilar och i Sverige har man under senaste tiden tonat ner en del negativitet kring dieselbilar. De nya miljözonerna har nu fokuserat på avgasreningsklasser istället för vilket bränsle bilarna körs med.

Styrkor

  • Körkänsla
  • Komfort
  • Inte alldeles för dyr, sett inom premiumklassen

Svagheter

  • Något bullrig på motorvägen, överväg däckvalet
  • Svängradien
  • Det finns billigare bilar , även inom BMW

Summerat

BMW 320d är en mycket trevlig bil att köra och vi är dessutom flera som provkört bilen som blivit en vardagsfavorit. Det som gör bilen så bra är att den är lagom stor , har bra motorrespons och känns smidig att köra. Bilen är lättstyrd och störtskön att ratta helt enkelt!

Konkurrens

BMW 3-serie är lite av en icon för BMW med stilren sedandesign som står för balansen mellan sportighet och vardagligt användande. Detta komcept förvaltar BMW väl och nya BMW 3-serie uppfyller verkligen detta även idag. Andra biltillverkare har tagit bort denna biltyp helt från modellprogrammen allt eftersom bilköparna efterfrågar SUV:ar i första hand, men även ställer mer krav på bilens praktiska egenskaper.

Hur står sig 3-serien inom BMWs eget modelporogram och deras närliggande bilmodeller? BMW 3-serie börjar från ca: 350 000 kronor för 320d versionen på 190 hk, inga motorsvagare motorer erbjuds. Idag finns BMW X2 som är en bil med SUV känsla samt också den praktiska BMW 2-serie Active tourer med familjelivet i fokus. Båda dessa bilmodeller har BMW andan kvar jämfört med motsvarande bilmodeller från andra biltillverkare. Active Tourer börjar från 245 000 kronor för 216i, versionen 320d kostar från 335 000 kronor. BMW X2 18i kostar från 328 000 kronor, X2 318d 150 hk kostar från 348 000 kronor. Valet är idag inte självklart inom BMWs eget modellprogram men jag tror att det fortfarande finns många BMW köpare som gillar det klassiska BMW konceptet och som kommer att fortsätta köpa BMW 3-serie. Sannolikt kommer dessutom BMW locka till sig köpare från andra bilmärken nu när det finns allt färre sportsedaner på marknaden.

Tags: Premium
Previous Post

Vad är det för skillnad mellan BMW sDrive och xDrive?

Next Post

Test Mazda3 2019

Next Post
Test Mazda3 2019

Test Mazda3 2019

Lämna ett svar Avbryt svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

Bytabil.net drivs av

Joakim Westman (Ägare) – 8 år online, 1,8 miljoner lästa artiklar, mer än 700 000 lästa biltester. Personligen kör jag en Mini Cooper D -15. Kul att du hittade hit och välkommen att läsa vidare!

Richard Ullstrand (Skribent)
Bilpendlare mitt i familjelivet. Kör Citroen C5 kombi, med luftfjädring.

 

Bytabil testar nya Sorento

Kia Sorento 2020

Vi testar Dacia Sandero Överträffar förväntningarna!

Annons

Senaste biltesterna

  • Biltester
Test nya Dacia Sandero – Sveriges billigaste bil är riktigt bra!
Biltester

Test nya Dacia Sandero – Sveriges billigaste bil är riktigt bra!

by Joakim
januari 30, 2021
0

Test av nya Dacia Sandero 2021 - Överträffar förväntningarna! Sveriges billigaste bil har kommit i en ny och modernare version....

Read more
Test Ford Puma elhybrid

Test Ford Puma elhybrid

januari 26, 2021
Test Ford Fiesta Hybrid 125 hk 2020

Test Ford Fiesta Hybrid 125 hk 2020

december 16, 2020

Onlinetjänster för bilköp


Jämför bilförsäkringar hos Compricer

För dig som vill överlåta ditt leasingavtal till någon annan: Releaso

www.Bildelar24.Com
Sök billiga torkarblad här!

Mest läst just nu

  • Vilket bilmärke ska jag köpa?
    Vilket bilmärke ska jag köpa?
  • Vilken bil har bästa och sämsta rostskyddet?
    Vilken bil har bästa och sämsta rostskyddet?
  • Renault har börjat med kamkedja, på vissa motorer
    Renault har börjat med kamkedja, på vissa motorer
  • Test nya Dacia Sandero - Sveriges billigaste bil är riktigt bra!
    Test nya Dacia Sandero - Sveriges billigaste bil är riktigt bra!
  • Hur man släcker servicelampan på Volkswagen Passat
    Hur man släcker servicelampan på Volkswagen Passat
BildelarOnline24.Se

Månadens mest lästa

  • Vilket bilmärke ska jag köpa? Vilket bilmärke ska jag välja? I dagens virus tider... 1k views
  • Vilken bil har bästa och sämsta rostskyddet? Vilka bilar har bästa och sämsta roskyddet? Bäst och s... 597 views
  • Hur man släcker servicelampan på Volkswagen Passat Hur man släcker servicelampan på VW Passat Har du just... 408 views
  • Renault har börjat med kamkedja, på vissa motorer Ja, äntligen är Renault på väg åt rätt håll då de inför... 401 views
  • Min V50 - bytabil.net Hur man släcker servicelampan på Volvo V50 och S40 generation II Släcka servicelampan på Volvo V50 och S40 generation 2... 366 views

Contact us / Annonsera

Du you want to contact us?
Click here for contact

Klicka här för mer info om kontakt och annonsering!
Bytabil.net drivs av Westmans Webbmedia

Länkkataloger/Statistik

Bilar och Fordon Länkvän.se - Sökoptimering med marknadsföring på Facebook & Twitter MyBuddys Länkkatalog

Bloggstatistik

  • 1 546 246 besök sedan agusti 2015
  • Annonsera hos BytaBil.net
  • Om
  • Cookies
  • Integritetspolicy
  • Länktips

© 2020 Bytabil.net

No Result
View All Result
  • Start
  • Biltester
  • Senast provkört
  • BMW
  • Citroén
  • Dacia
  • DS
  • Ford
  • Hyundai
  • Kia
  • Mazda
  • Mercedes
  • Mini
  • Mitsubishi
  • Nissan
  • Renault
  • Skoda
  • Subaru
  • Suzuki
  • Tesla
  • Toyota
  • Volkswagen
  • Volvo
  • Sälja Bilen
  • Billån
  • Bilförsäkring
  • Kontakt

© 2020 Bytabil.net

Vi använder cookies för webbsidans funktioner och annonsering. Om du fortsätter att använda den här webbplatsen kommer vi att anta att du godkänner detta. Läs mer för info och hur du kan ställa in villkor för annonseringJag godkännerLäs mer