• Annonsera
  • Länktips
  • Om
bytabil.net
  • Start
  • Biltester
  • Billån
  • Sälja Bilen
  • Bilägande
    • Bilförsäkring
    • Köpa däck
  • Märken
    • BMW
    • Citroén
    • Dacia
    • DS
    • Ford
    • Hyundai
    • Kia
    • Lexus
    • Mazda
    • Mercedes
    • Mini
    • Mitsubishi
    • Nissan
    • Renault
    • Skoda
    • Subaru
    • Suzuki
    • Tesla
    • Toyota
    • Volkswagen
    • Volvo
  • Kontakt
No Result
View All Result
  • Start
  • Biltester
  • Billån
  • Sälja Bilen
  • Bilägande
    • Bilförsäkring
    • Köpa däck
  • Märken
    • BMW
    • Citroén
    • Dacia
    • DS
    • Ford
    • Hyundai
    • Kia
    • Lexus
    • Mazda
    • Mercedes
    • Mini
    • Mitsubishi
    • Nissan
    • Renault
    • Skoda
    • Subaru
    • Suzuki
    • Tesla
    • Toyota
    • Volkswagen
    • Volvo
  • Kontakt
No Result
View All Result
bytabil.net
No Result
View All Result
Home Blogg

Nya Nokian Hakka SUV Sommardäck- Premiärvisning

by Joakim
september 14, 2014
in Blogg, Däck, Produkttester
0
Nokian Hakka Blue SUV
Share on FacebookShare on Whatsapp

Nokian lanserar nya sommardäck för stadsjeepar (SUV), Nokian Hakka Black SUV och Nokian Hakka Blue SUV.

Den stora nyheten med dessa däck är att de fått förstärkta däcksidor, utöver detta så har även däckens prestanda optimerats ytterligare med bland annat ännu bättre våtgrepp. Ännu en detalj som förbättrats är att småstenar har svårare att fastna i däcken vilket minskar risk för stenskott. Dessutom har bullernivån minskats ytterligare. Nokian har utvecklat dessa däck under 4 års tid, Apple har under samma period hunnit lansera fyra Iphonemodeller. Nokian tar istället rejält med tid på sig för att utveckla sina däck och självklart tar dessa lång tid att ta fram. Det är en produkt som kräver forskning i material samt fysiska egenskaper. Det innebär tester under olika förhållanden som inte enbart kan simuleras i en dator utan kräver komplettering med verkliga tester under tuffa förhållanden.

Test Nokian Hakka SUV
Nokian presenterar nya Hakka SUV serien

Nokian Hakka Black SUV och Nokian Hakka Blue SUV har som nämnt ovan förstärkta hjulsidor. Det är hjulsidan som är ett däckets svagaste punkt och som lätt skadas när man kör emot en trottoarkant eller en stor sten i lite för hög fart. En rörelse som snabbt pressar ihop däcket mot en kant riskerar att omgående förstöra däcket. Större däck som ofta SUV:ar har är ännu mer utsatta då de har högre däcksidor. Vad Nokian gjort är att förse hela sidan med ett extremt slitstarkt material, som bland annat ingår i skottsäkra västar, Nokian kallar det för Aramid Sidewall.

Nokian Hakka SUV - Byta däck (1)

Jag var på Nokians premiärvisning av dessa däck som hölls i Borgå i Finland. Först gavs en stolt presentation om dessa däcks nyheter och förbättringar. Sedan fick alla journalister, och bloggare likt mig provköra dessa däck på en racingbana efter bästa förmåga. Jag själv som saknar racingkunskaper gjorde mitt bästa för att pressa däcken till det yttersta vilket jag inte direkt lyckades med. Förvisso var jag ute på ”chikanerna” för att nosa på det bakomliggande gruset i en skarp kurva, men den manövern hade nog mer sina brister i mig som förare än i däckens grepp. Bilen jag körde var en Volvo XC60 med Nokian Hakka Black SUV däck. Det är svårt att komma fram till en slutsats hur bra dessa däck är utan att kunna jämföra med andra däck, vad jag dock kunde komma fram till var att däcken inte presterar undermåligt. Racingbanan gav mig chansen att köra på gränsen till min förarförmåga och Nokians Hakka Black SUV däck klarade av denna hantering galant. Så min slutsats är att Nokian Hakka Black SUV räcker för mig. Det skvallrades dessutom om att en Norsk motorjournalist som också är en van racingförare var mycket nöjd med Nokian Hakka Black SUV däcken, han passade dessutom på att köra när det senare på dagen kom en rejäl regnskur och var efter detta ännu mer nöjd då våtgreppet enligt honom var utmärkt.

Bilarna var uppradade inför testkörningen
Bilarna var uppradade inför testkörningen

En SUV körs inte på en racingbana i första hand. Nokian har garanterat skapat SUV däck som håller måttet för majoriteten av alla SUV förare, varför det absolut viktigaste är att man som den största nyheten skapat tåligare däck. För det krävs inte någon rallyförare för att köra emot och över skarpa kanter med risk för däckskador, det är vanligare än man tror. Jag själv gjorde det förra hösten med en bil som hade splitternya däck (Inte Nokian däck), en manöver som knappt märktes förstörde däcket totalt på just däcksidan och som behövdes bytas direkt enligt den däckverkstad jag tillfrågade, de var dessutom förvånade över att däcket hade luft kvar fortfarande då skadan var så pass djup.

Jag fick testköra Nokians SUV däck på racingbana
Jag fick testköra Nokians SUV däck på racingbana

Jag kommer att presentera ännu mer om Nokians nya Hakka SUV serie här på bloggen framöver där jag kommer att gå in i detalj förbättringarna och innovationerna i Nokians nya SUV däck, välkommen tillbaka!

 

 

Tags: AktuelltNokianProdukttest
Previous Post

Test Volvo V40 D4 2015 en sportig småbil

Next Post

Renault hybridbil som drar 0,1l/mil och 0-utsläpp i upp till 6 mil

Next Post
Renault hybridbil som drar 0,1l/mil och 0-utsläpp i upp till 6 mil

Renault hybridbil som drar 0,1l/mil och 0-utsläpp i upp till 6 mil

Lämna ett svar Avbryt svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

Bytabil.net drivs av

Joakim Westman (Ägare) – 8 år online, 1,8 miljoner lästa artiklar, mer än 700 000 lästa biltester. Personligen kör jag en Mini Cooper D -15. Kul att du hittade hit och välkommen att läsa vidare!

Richard Ullstrand (Skribent)
Bilpendlare mitt i familjelivet. Kör Citroen C5 kombi, med luftfjädring.

 

Bytabil testar nya Sorento

Kia Sorento 2020

Vi testar Dacia Sandero Överträffar förväntningarna!

Annons

Senaste biltesterna

  • Biltester
Test nya Dacia Sandero – Sveriges billigaste bil är riktigt bra!
Biltester

Test nya Dacia Sandero – Sveriges billigaste bil är riktigt bra!

by Joakim
januari 30, 2021
0

Test av nya Dacia Sandero 2021 - Överträffar förväntningarna! Sveriges billigaste bil har kommit i en ny och modernare version....

Read more
Test Ford Puma elhybrid

Test Ford Puma elhybrid

januari 26, 2021
Test Ford Fiesta Hybrid 125 hk 2020

Test Ford Fiesta Hybrid 125 hk 2020

december 16, 2020

Onlinetjänster för bilköp


Jämför bilförsäkringar hos Compricer

För dig som vill överlåta ditt leasingavtal till någon annan: Releaso

www.Bildelar24.Com
Sök billiga torkarblad här!

Mest läst just nu

  • Vilket bilmärke ska jag köpa?
    Vilket bilmärke ska jag köpa?
  • Vilken bil har bästa och sämsta rostskyddet?
    Vilken bil har bästa och sämsta rostskyddet?
  • Renault har börjat med kamkedja, på vissa motorer
    Renault har börjat med kamkedja, på vissa motorer
  • Test nya Dacia Sandero - Sveriges billigaste bil är riktigt bra!
    Test nya Dacia Sandero - Sveriges billigaste bil är riktigt bra!
  • Hur man släcker servicelampan på Volkswagen Passat
    Hur man släcker servicelampan på Volkswagen Passat
BildelarOnline24.Se

Månadens mest lästa

  • Vilket bilmärke ska jag köpa? Vilket bilmärke ska jag välja? I dagens virus tider... 1k views
  • Vilken bil har bästa och sämsta rostskyddet? Vilka bilar har bästa och sämsta roskyddet? Bäst och s... 597 views
  • Hur man släcker servicelampan på Volkswagen Passat Hur man släcker servicelampan på VW Passat Har du just... 409 views
  • Renault har börjat med kamkedja, på vissa motorer Ja, äntligen är Renault på väg åt rätt håll då de inför... 401 views
  • Min V50 - bytabil.net Hur man släcker servicelampan på Volvo V50 och S40 generation II Släcka servicelampan på Volvo V50 och S40 generation 2... 366 views

Contact us / Annonsera

Du you want to contact us?
Click here for contact

Klicka här för mer info om kontakt och annonsering!
Bytabil.net drivs av Westmans Webbmedia

Länkkataloger/Statistik

Bilar och Fordon Länkvän.se - Sökoptimering med marknadsföring på Facebook & Twitter MyBuddys Länkkatalog

Bloggstatistik

  • 1 546 259 besök sedan agusti 2015
  • Annonsera hos BytaBil.net
  • Om
  • Cookies
  • Integritetspolicy
  • Länktips

© 2020 Bytabil.net

No Result
View All Result
  • Start
  • Biltester
  • Senast provkört
  • BMW
  • Citroén
  • Dacia
  • DS
  • Ford
  • Hyundai
  • Kia
  • Mazda
  • Mercedes
  • Mini
  • Mitsubishi
  • Nissan
  • Renault
  • Skoda
  • Subaru
  • Suzuki
  • Tesla
  • Toyota
  • Volkswagen
  • Volvo
  • Sälja Bilen
  • Billån
  • Bilförsäkring
  • Kontakt

© 2020 Bytabil.net

Vi använder cookies för webbsidans funktioner och annonsering. Om du fortsätter att använda den här webbplatsen kommer vi att anta att du godkänner detta. Läs mer för info och hur du kan ställa in villkor för annonseringJag godkännerLäs mer