ViB uppger också att Saabs biopower verkar klara etanolen bättre än Fordmotorerna (som även sitter i flera Volvo, 1,8F och 2.0F).
Källa: ViB 2012-17
ViB uppger också att Saabs biopower verkar klara etanolen bättre än Fordmotorerna (som även sitter i flera Volvo, 1,8F och 2.0F).
Källa: ViB 2012-17
Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.
Joakim Westman – Startade bytabil.net för 10 år sen, nu mer än 2,1 miljoner lästa artiklar & över 900 000 lästa biltester. Personligen kör jag en Mini Cooper D -15. Kul att du hittade hit och välkommen att läsa vidare!
Richard Ullstrand
Bilpendlare mitt i familjelivet. Kör Citroen C5 kombi, med luftfjädring.
Test av Ford Mustang elbil - Fyrhjulsdriven elbil med sportbilsprestanda Ford Mustang Mach-E GT elbil är mer som en SUV...
Read more© 2020 Bytabil.net
Har kört mer än 6000 mil på E85 med AUDI A4 utan några problem. Inte behövt tanka någon bensin. Kanske olika konstruktioner av bränslesystemet?
Ja, kanske det är olika i konstruktionerna. Fordmotorerna som även sitter i Volvo 1.8F och 2.0F har ju uppmärksammats extra mycket avseende detta problem. Å andra sidan har jag en arbetskamrat som kört sin Ford Focus 1.8F också enbart på Etanol i många tusen mil liksom du och utan problem.
Vi bilägare var även inne på att Saabs biopower inte uppvisat lika mycket problem.
Dacia läste jag att de hade en kund som kört bara på etanol (Bilen var specad för etanol) och motorn gått sönder ganska snabbt, denne blev ersatt med en ny bättre modell av Dacia bara han lovade att inte köra på Etanol på den nya bilen.
Volvo själva säger till Vi bilägare att det är bara problem om man kör med ”dålig” Etanol, som ska ha försvunnit 2010 (enligt ViBilägare). Jag själv har bara tankat Etanol med Volvokortet på Tanka stationerna som är Volvos egna. Vid semester och jag vid ett fåtal tillfällen inte kunnat använda Volvokortet, och då har det inte heller funnits tillgång till Etanol utan jag tankat bensin. Så jag har alltså bara tankat Etanol via Volvos eget servicenät.
Även jag är inne på ditt spår att Fordmotorerna inte är riktigt lika tåliga för Etanolen, och då säkert ännu värre när den äldre dåliga Etanolen kom ut i tankarna under en period.
Jag märkte ju som jag skrivit som tidigare lite problem som var kopplat till en längre tids körning enbart på Etanol som jag uppfattar det i alla fall, då pratar vi kanske snabbt gissat ca: 600mil utan att kört bensin emellan. Då körde jag ett antal tankningar bara bensin och problemen upphörde. Nu tankar jag regelbundet bensin, i kombination med Etanol. Men snarare mer bensin med tanke på vintermånaderna och kylan. Det är ju lite synd tycker jag som skulle vilja köra mer på Etanol.
Tack för kommentaren, det är bra att höra från de som inte haft problem då det lätt bara blir hög fokus på de fall där problem uppstått.