• Start
  • Advertising on bytabil.net
Bytabil.net
  • Start
  • Biltester
  • Bilägande
    • Sälja Bilen
    • Billån
    • Bilförsäkring
    • Köpa däck
  • Märken
    • BMW
    • Citroén
    • Dacia
    • DS
    • Ford
    • Hyundai
    • Kia
    • Lexus
    • Mazda
    • Mercedes
    • Mini
    • Mitsubishi
    • Nissan
    • Renault
    • Skoda
    • Subaru
    • Suzuki
    • Tesla
    • Toyota
    • Volkswagen
    • Volvo
  • Om bytabil.net
  • Contact
No Result
View All Result
  • Start
  • Biltester
  • Bilägande
    • Sälja Bilen
    • Billån
    • Bilförsäkring
    • Köpa däck
  • Märken
    • BMW
    • Citroén
    • Dacia
    • DS
    • Ford
    • Hyundai
    • Kia
    • Lexus
    • Mazda
    • Mercedes
    • Mini
    • Mitsubishi
    • Nissan
    • Renault
    • Skoda
    • Subaru
    • Suzuki
    • Tesla
    • Toyota
    • Volkswagen
    • Volvo
  • Om bytabil.net
  • Contact
No Result
View All Result
Bytabil.net
No Result
View All Result

Elbilar och färre transporter ska rädda jorden

by Joakim
04/08/2023
in Blogg
0
Opel Mocca som elbil
Share on FacebookShare on Whatsapp

Kommer världen att räddas av elbilar och mindre konsumtion?

Elbilar marknadsförs som en stor del av omställningen för att sänka utsläppen som orsakar global uppvärmning. Transporter är en stor del av vardagen och det är många resor som görs dygnet runt. Alla dessa resor har mer eller mindre bidragit till olika nivåer av utsläpp. Elbilar ska hjälpa till att minska utsläppen eftersom det finns så många fordon i hela världen. Det är dock inte bara fordonen som bidrar till den globala uppvärmningen förstås vilket de flesta nog är medvetna om idag. Miljövänligare transporter är bara en del i vad som behöver göras för att förbättra miljön.

Alla delar i det vi gör behöver ses i miljöperspektiv. Idag blir också allt flera egagerade i att miljösäkra sina företag. Exempelvis inom produktionen av elbilar så jobbar man noga med att säkra så alla delar tillverkas på ett sådant sätt så utsläppen är så små som möjligt, för annars är det ju ingen ide att köra en elbil om tillverkningen av elbilar inte sker på miljövänligt sätt. Tyvärr är man fortfarande inte helt i mål på den biten. Batterierna och dess metaller som de innehåller är exempelvis något som ifrågasätts både i arbetsperspektiv och miljöperspektiv. Metallerna till bilbatterierna utvinnas ofta från platser som inte kommit så långt i vare sig miljöarbete och arbetsmiljö. Det är alltså viktigt att inte bara produkterna är miljövänliga när de används utan det är lika viktigt att tillverkningen sker miljövänligt. Sen sist men inte minst så måste produkterna kunna skrotas på ett miljövänligt sätt, vilket särskilt inkluderar batterierna. Hela kedjan måsta hänga ihop i slutändan.

Men det finns mer att göra, det är att se över hur man arbetar. Under coronatiden gjordes en omställning där vi hittade nya sätt att arbeta enskilt, ofta hemma. Då behöver inga resor göras alls till och från arbetsplaserna. Även internet har bidragit till en miljöomställning. Tidningsmedia blir allt färre då informationsflödet flyttar allt mer över till internet. Detta innebär också att allt flera jobbar som enkilda konsluter oavsett om det är inom media, ekonomi eller andra tjänster som utförs till största del på elektronisk väg. Frilansjournalister var vanligt förr och är en välkänd benämning. Konceptet kan bli ännu vanligare framöver inom flera brancher. Hemarbete öppnar dörren till att flera kan arbeta som frilans inom allt många branscher idag. Detta är något som miljön vinner på då färre resor görs och allt fler accepterar numera det nya sättet att arbeta. Inom sälj så var tidigare personliga kontakter jätteviktigt men under corona ville helt plötsligt inte kunderna ha nåra besök alls. Personliga kontakter är fortfarande viktigt men oftast så sker uppföljningar idag allt mer digitalt via teams eller andra program. Videosamtal har istället blivit vanligare för att behålla personlig kontakt.

Vi behöver idag bryta vanor och tänka annorlunda så att vi reser och konsumerar mindre av jordens resurser. Närproducerat kommer också bli allt viktigare i kombination med att allt fler jobbar på distans som frilans eller som anställda. För de som väl börjat tänka och arbeta mer miljövänligt kommer föredra närproducerat istället för varor som transporterats jorden runt.

Previous Post

Försiktighet är nyckeln till att ta ett sms-lån

Next Post

Volvo har sämre rostskydd än förr

Lämna ett svar Avbryt svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Testad: Renault Scenic

Testad: Volvo EX30

Testad: Renault Austral

Testad: Dacia Duster Extreme

Testad: Dacia Jogger Hybrid

Testad: Mazda 2. Prisvärd och modern

Testad: Mazda CX60, bilen man vill ha!

Testad: Volkswagen ID4, Tjänstebilslegend

Testad. VW ID BUZZ, praktisk för hantverkare och familj.

Senast publicerat

  • Test Toyota Yaris 2025
  • Nya Mitsubishi Outlander, från 530 000 kronor
  • Nya Toyota Urban Cruiser electric
  • Volvo ES90, vem bryr sig om 70 mil?
Populärt just nu
  • Vilken bil har bästa och sämsta rostskyddet? 15 views

  • Hur man nollställer servicelampan på Volkswagen Golf gen 5, 6 och 7 13 views

  • Test Ford Explorer plug-in hybrid – Så som en amerikanare ska vara! 10 views

  • Test Kia Niro Hybrid 1.6 DCT – En supertrevlig vardagsbil! 8 views

  • Test BMW X3 xDrive20d 7 views

Ekonomiskt bilägande

Bytabil.net listar:
Billigaste elbilarna

Billigaste bensinbilen

Många läser om

  • Hur man släcker servicelampan på Volkswagen Passat

    Hur man nollställer servicelampan på Volkswagen Golf gen 5, 6 och 7

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • Vilken bil har bästa och sämsta rostskyddet?

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • Borttappad bilnyckel – Se hur du löser problemet och vad det kostar

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • Hur man nollställer servicelampan i Volvo V90, XC90, XC60 2016-

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • Test: Volvo V60 D4 2014 – Volvos nya dieselmotor testad

    0 shares
    Share 0 Tweet 0

Contact us / Annonsera

Du you want to contact us?
Click here for contact

Klicka här för mer info om kontakt och annonsering!
Bytabil.net drivs av Westmans Webbmedia
Bilar och Fordon MyBuddys Länkkatalog
Integritetspolicy
No Result
View All Result
  • Start
  • Biltester
  • BMW
  • Citroén
  • Dacia
  • DS
  • Ford
  • Hyundai
  • Kia
  • Mazda
  • Mercedes
  • Mini
  • Mitsubishi
  • Nissan
  • Renault
  • Skoda
  • Subaru
  • Suzuki
  • Tesla
  • Toyota
  • Volkswagen
  • Volvo
  • Sälja Bilen
  • Billån
  • Bilförsäkring
  • Contact

© 2020 Bytabil.net