• Annonsera
  • Länktips
  • Om
bytabil.net
Advertisement
  • Start
  • Biltester
  • Billån
  • Sälja Bilen
  • Bilägande
    • Bilförsäkring
    • Köpa däck
  • Märken
    • BMW
    • Citroén
    • Dacia
    • DS
    • Ford
    • Hyundai
    • Kia
    • Lexus
    • Mazda
    • Mercedes
    • Mini
    • Mitsubishi
    • Nissan
    • Renault
    • Skoda
    • Subaru
    • Suzuki
    • Tesla
    • Toyota
    • Volkswagen
    • Volvo
  • Kontakt
No Result
View All Result
  • Start
  • Biltester
  • Billån
  • Sälja Bilen
  • Bilägande
    • Bilförsäkring
    • Köpa däck
  • Märken
    • BMW
    • Citroén
    • Dacia
    • DS
    • Ford
    • Hyundai
    • Kia
    • Lexus
    • Mazda
    • Mercedes
    • Mini
    • Mitsubishi
    • Nissan
    • Renault
    • Skoda
    • Subaru
    • Suzuki
    • Tesla
    • Toyota
    • Volkswagen
    • Volvo
  • Kontakt
No Result
View All Result
bytabil.net
No Result
View All Result
Home Blogg

Varför går larmet igång i Volvo V70/V60/S80/S40/V50?

by Joakim
januari 3, 2015
in Blogg, Volvo
3
Test av Volvo V70 II

Går larmet igång på natten i din Volvo V70, V60, S60, S80, S40, V50? Många av Volvos bilar i årsmodeller 2008-2013 har problem med att larmet går igång när det inte ska. (Problemet finns även i flera Volvobilar och flera årsmodeller). Vad är det som orsakar detta problem med att larmet går igång när det inte ska?

Givetvis är en möjlighet att larmet är trasigt, speciellt avseende larmsensorn. Det finns dock ytterligare orsaker som gör att larmet går igång:

  • Något föremål i bilen rör på sig, exempelvis om bilen står parkerad på ett ostadigt underlag som kan skaka när andra fordon kör forbi.
  • Vissa hävdar att en mobiltelefon som lämnats i bilen orsakat att larmet går igång, mobiltelefonen stör larmet som löser ut.
  • Kupevärmaren är dock den vanligaste boven och orsakar ofta att larmet går igång när det inte ska. Rörelsesensorn i bilen kan reagera på luftströmmen från kupévärmaren. Kupévärmaren kan även orsaka så andra föremål rör sig i bilen, exempelvis papperslappar som i sin tur aktiverar larmet.

Några har löst problemet genom att tejpa för den inre rörelsesensorn för att på så sätt minska dess känslighet, denna lösning är inte optimal då den försämrar larmets funktion eller tar bort rörelsesensorn helt. Du kan också välja att koppla bort rörelsesensor i bilens inställningar, du väljer ”Nedsatt skydd” för larmet.

En bra ide kan vara att först prova att avaktivera rörelsesensorn för att se om det är denna som orsakar problemet med att larmet går igång i din Volvobil. Därefter prova om luftströmmen från kupevärmaren är orsaken genom att inte använda den under en tid. Sist se över lösa föremål som kan röra på sig med hjälp av luftströmmen från kupévärmaren.volvo-v70

Tags: bilfix
Previous Post

Ford adaptiv belysning – adaptiva strålkastare

Next Post

Fords nya motorer

Next Post
Ford Ecoboost 1.0, snål eller inte?

Fords nya motorer

Comments 3

  1. Conny says:
    3 år ago

    Min Volvo går larmet igån lite då och då vad kan det vara för fel?

    Svara
    • S-G says:
      3 år ago

      Min också men jag tejpa med plåster slutar bilen larma. Kupévärmare var problemet.

      Svara
  2. Johan says:
    7 år ago

    Byt kontakt för motorhuven så har du nog löst problemet med att larmet går i gång

    Svara

Lämna ett svar Avbryt svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

Bytabil.net drivs av

Joakim Westman – Startade bytabil.net för 9 år sen, nu mer än 1,8 miljoner lästa artiklar & över 700 000 lästa biltester. Personligen kör jag en Mini Cooper D -15. Kul att du hittade hit och välkommen att läsa vidare!

Richard Ullstrand
Bilpendlare mitt i familjelivet. Kör Citroen C5 kombi, med luftfjädring.

Senaste biltesterna

  • Biltester
Test Volvo C40 – Elbil med design
Biltester

Test Volvo C40 – Elbil med design

by Joakim
maj 21, 2022
0

Test Volvo C40 Recharge, elbil med stil! Volvo C40 är en elbil med Crossover design från Volvo. Just begreppet Crossover...

Read more
Test Ford E-Transit – Eldriven transportbil med bästa flexibilitet!

Test Ford E-Transit – Eldriven transportbil med bästa flexibilitet!

maj 16, 2022
Test BMW iX3 elbil – SUV med hög komfort

Test BMW iX3 elbil – SUV med hög komfort

april 2, 2022

Mest läst senaste timmarna

  • Hur man släcker servicelampan på Volvo V50 och S40 generation II 13 views
  • Test av Toyota Auris Touring Sports 1,8 HSD, en billig hybridbil! 11 views
  • Hur man släcker servicelampan på Volvo V40, Volvo S40 11 views

Månadens mest lästa

  • Min V50 - bytabil.net Hur man släcker servicelampan på Volvo V50 och S40 generation II Släcka servicelampan på Volvo V50 och S40 generation 2... 405 views
  • Hur man släcker servicelampan på Volkswagen Passat Hur man släcker servicelampan på VW Passat Har du just... 325 views
  • Huyndai Kona Electric 2021 Profile Test Hyundai Kona Electric – En jättebra elbil! Hyundai Kona Electric är en elbil med god räckvidd i da... 283 views
  • Renaults nya motorer 2019 – Kamkedja på alla förutom en dieselmotor som har kvar sin kamrem Renault lanserar nya bensinmotorer och uppdaterar den g... 273 views
  • Vilken bil har bästa och sämsta rostskyddet? Vilka bilar har bästa och sämsta roskyddet? Bäst och s... 255 views

Contact us / Annonsera

Du you want to contact us?
Click here for contact

Klicka här för mer info om kontakt och annonsering!
Bytabil.net drivs av Westmans Webbmedia

Länkkataloger/Statistik

Bilar och Fordon Länkvän.se - Sökoptimering med marknadsföring på Facebook & Twitter MyBuddys Länkkatalog
  • Advertising at BytaBil.net
  • Om
  • Cookies
  • Integritetspolicy
  • Länktips

© 2020 Bytabil.net

No Result
View All Result
  • Start
  • Biltester
  • Senast provkört
  • BMW
  • Citroén
  • Dacia
  • DS
  • Ford
  • Hyundai
  • Kia
  • Mazda
  • Mercedes
  • Mini
  • Mitsubishi
  • Nissan
  • Renault
  • Skoda
  • Subaru
  • Suzuki
  • Tesla
  • Toyota
  • Volkswagen
  • Volvo
  • Sälja Bilen
  • Billån
  • Bilförsäkring
  • Kontakt

© 2020 Bytabil.net