• Annonsera
  • Länktips
  • Om
bytabil.net
Advertisement
  • Start
  • Biltester
  • Billån
  • Sälja Bilen
  • Bilägande
    • Bilförsäkring
    • Köpa däck
  • Märken
    • BMW
    • Citroén
    • Dacia
    • DS
    • Ford
    • Hyundai
    • Kia
    • Lexus
    • Mazda
    • Mercedes
    • Mini
    • Mitsubishi
    • Nissan
    • Renault
    • Skoda
    • Subaru
    • Suzuki
    • Tesla
    • Toyota
    • Volkswagen
    • Volvo
  • Kontakt
No Result
View All Result
  • Start
  • Biltester
  • Billån
  • Sälja Bilen
  • Bilägande
    • Bilförsäkring
    • Köpa däck
  • Märken
    • BMW
    • Citroén
    • Dacia
    • DS
    • Ford
    • Hyundai
    • Kia
    • Lexus
    • Mazda
    • Mercedes
    • Mini
    • Mitsubishi
    • Nissan
    • Renault
    • Skoda
    • Subaru
    • Suzuki
    • Tesla
    • Toyota
    • Volkswagen
    • Volvo
  • Kontakt
No Result
View All Result
bytabil.net
No Result
View All Result
Home Blogg

Test parkeringsradar fram: Renault Megane

by Joakim
december 15, 2014
in Blogg, Min bil
0

Ja, det är väl en del som funderar på hur parkeringssensorerna fram fungerar? Jo, de signalerar på samma sätt som backsensorerna, när man närmar sig något föremål som är framför bilen. Ja, ja, det fattar jag väl tänker du nu.

Test parkeringssensorer fram

Det intressanta är ju, hur funkar de när du kör i exempelvis bilköer? Ford, de tar ju det säkra för det osäkra och kräver manuell aktivering alternativt att man först lagt i backen en gång och sen inte håller för hög hastighet.

Men på exempelvis Volvo och Renault så är sensorerna fram aktiverade hela tiden, eller? Jovisst är det så.

Jag har testat detta på Renault Megane, och för det mesta funkar det bra men ibland kan framsensorerna pipa när det inte är önskvärt. Men nu är det så finurligt att biltillverkarna minsann tänkt på detta, kanske inte så konstigt om man tänker efter. I min Renault Megane 2013 så aktiveras parkeringssensorerna fram i hastigheter upp till 10 km/h. I bilköer så kan dessa aktiveras om man kör för nära framförvarande fordon. Men står man då helt stilla så avaktiveras de efter fem sekunder. Rullar du så kan du alltså välja att öka avståndet, står du stilla så blir det tyst efter fem sekunder. Hur Volvos parkeringssensorer fram är programmerade vet jag inte, men säkert på liknande sätt skulle jag gissa.

Så enkelt var det, och även om backsensorer är viktigast så kan jag tillägga att sensorerna fram faktiskt är bra att ha de också. Vid trång fickparkering så är det inte alltid helt lätt att veta exakt var fronten slutar. I trånga parkeringsgarage som jag exempelvis står i så är även framsensorerna bra att ha.

Tags: bloggbilenFunktion
Previous Post

Sommarkänsla med Nokian Hakkapeliitta R2 vinterdäck

Next Post

Test: Bästa orginal bilstereon

Next Post
Test av Ford Fiesta

Test: Bästa orginal bilstereon

Lämna ett svar Avbryt svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

Bytabil.net drivs av

Joakim Westman – Startade bytabil.net för 10 år sen, nu mer än 2,1 miljoner lästa artiklar & över 900 000 lästa biltester. Personligen kör jag en Mini Cooper D -15. Kul att du hittade hit och välkommen att läsa vidare!

Richard Ullstrand
Bilpendlare mitt i familjelivet. Kör Citroen C5 kombi, med luftfjädring.

Senaste biltesterna

  • Biltester
Biltester

Test Ford Mustang Mach-E GT elbil

by Richard Ullstrand
januari 14, 2023
0

Test av Ford Mustang elbil - Fyrhjulsdriven elbil med sportbilsprestanda Ford Mustang Mach-E GT elbil är mer som en SUV...

Read more

Test Ford Mustang Mach 1 V8 – Sportbilsklassiker 2022

januari 14, 2023
Test Renault Megane E-tech elbil

Test Renault Megane E-tech elbil

november 19, 2022
Test Dacia Jogger – Billig familjebil för upp till sju personer

Test Dacia Jogger – Billig familjebil för upp till sju personer

augusti 11, 2022

Test Ford Explorer plug-in hybrid – Så som en amerikanare ska vara!

juli 9, 2022

Mest läst senaste timmarna

  • Hur man släcker servicelampan på Volvo V50 och S40 generation II 19 views
  • Hur man byter lampa på en Volvo V60 14 views
  • Hongqi bilmärke – Vad är det för något? 14 views

Månadens mest lästa

  • Hur man byter lampa på en Volvo V60 Här är en liten översikt om hur man byter halvljus lamp... 357 views
  • Min V50 - bytabil.net Hur man släcker servicelampan på Volvo V50 och S40 generation II Släcka servicelampan på Volvo V50 och S40 generation 2... 299 views
  • Hur man släcker servicelampan på Volkswagen Passat Hur man släcker servicelampan på VW Passat Har du just... 294 views
  • Huyndai Kona Electric 2021 Profile Billig elbil – Billiga elbilar med lång räckvidd. Hitta en billig elbil, vilka elbilar är prisvärda idag?... 217 views
  • Hur man byter lampa på en Volvo V70 II Undrar du hur man byter en en vanlig lampa till en Volv... 212 views

Contact us / Annonsera

Du you want to contact us?
Click here for contact

Klicka här för mer info om kontakt och annonsering!
Bytabil.net drivs av Westmans Webbmedia

Länkkataloger

Bilar och Fordon MyBuddys Länkkatalog
  • Advertising at BytaBil.net
  • Om
  • Cookies
  • Integritetspolicy
  • Länktips

© 2020 Bytabil.net

No Result
View All Result
  • Start
  • Biltester
  • Senast provkört
  • BMW
  • Citroén
  • Dacia
  • DS
  • Ford
  • Hyundai
  • Kia
  • Mazda
  • Mercedes
  • Mini
  • Mitsubishi
  • Nissan
  • Renault
  • Skoda
  • Subaru
  • Suzuki
  • Tesla
  • Toyota
  • Volkswagen
  • Volvo
  • Sälja Bilen
  • Billån
  • Bilförsäkring
  • Kontakt

© 2020 Bytabil.net