• Annonsera
  • Länktips
  • Om
bytabil.net
  • Start
  • Biltester
  • Billån
  • Sälja Bilen
  • Bilägande
    • Bilförsäkring
    • Köpa däck
  • Märken
    • BMW
    • Citroén
    • Dacia
    • DS
    • Ford
    • Hyundai
    • Kia
    • Lexus
    • Mazda
    • Mercedes
    • Mini
    • Mitsubishi
    • Nissan
    • Renault
    • Skoda
    • Subaru
    • Suzuki
    • Tesla
    • Toyota
    • Volkswagen
    • Volvo
  • Kontakt
No Result
View All Result
  • Start
  • Biltester
  • Billån
  • Sälja Bilen
  • Bilägande
    • Bilförsäkring
    • Köpa däck
  • Märken
    • BMW
    • Citroén
    • Dacia
    • DS
    • Ford
    • Hyundai
    • Kia
    • Lexus
    • Mazda
    • Mercedes
    • Mini
    • Mitsubishi
    • Nissan
    • Renault
    • Skoda
    • Subaru
    • Suzuki
    • Tesla
    • Toyota
    • Volkswagen
    • Volvo
  • Kontakt
No Result
View All Result
bytabil.net
No Result
View All Result
Home Mitsubishi

Mitsubishi Space Star gör comback!

by Joakim
maj 17, 2020
in Mitsubishi
0
Mitsubishi Space Star gör comback!
85
VIEWS
Share on FacebookShare on Whatsapp

Mitsubishi Space Star kommer tillbaka!

Space Star modellen har varit borta några år från Mitsubishis bilprogram. Senaste åren är det SUV:er som dominerat hos Mitsubishi Motors men nu börjar de sälja en småbil igen. Mitsubshi Space Star är alltså en riktigt liten bil, tvortemot vad namnet antyder till. Tanken med Mitsubishi Space Star är att det ska vara en liten men smart småbil för den trånga storstaden.

De riktigt små bilarna satsar inte alla biltillverkare stort på utan det är framför storleken ovanför som säljer bäst, den så kalla de kompaktklassen eller mellanklassen. Många biltillverkare går ihop för att ändå kunna erbjuda en liten bil med sin egen touch utan att stå för hela utvecklingen själv. Exempel på detta är Citroen C1, som även säljs som Toyota och Peugeot versioner. För bilköpare är det ibland lite som ett spel utan angivna odds när man köper en bil. Du väljer ett bilmärke som passar dig precis som andra väljer populära casinon och satsar på det man tror på. Fast under karossen så kanske drivlinan är densamma och ger dig en lika bra eller dålig upplevelse som andra bilar. Kanske får du en bättre bil än du förväntat dig likaså betalat mer för en likadan bil fast med en annan symbol i fronten. Volvo har tidigare samarbetat med Mituibishi och likaså senare år Peugeot och Citroen när det gäller Mitsubishi Outlander modellen. Renault och Mercedes picup Alaskan och X-class. Det finns många mer samarbeten inom bilindustrin än många känner till. Om nya Mitsubishi Space star får någon systermodell under annat varumärke är inget jag vet idag. Det jag vet om nya Space Star 2020 är:

  • 3-cylindrig lättviktsmotor
  • Ny design
  • LED belysning
  • Backkamera
  • Uppkoppling mot mobiltelefon
  • Ny säkerhetsteknik med kollissionsvarning m.m.

Nya Mitsubishi Space Star är ca: 3,85 meter lång. En motor erbjuds, 1,2 liter (3-cylindrar), manuell växel eller CVT automat

Prisbild: Mellan 145 000 till 170 000 kronor beroende på utrustning

Mitsubishi har jobbat med att sänka utsläppen och likaså bränsleförbrukningen, bland annat genom viktminskning. Skattesystem med fokus på utsläpp som vi har i Sverige gör att skatten sjunker för bilar men lägre uppmätta utsläpp. Så det är inte bara bränsleförbrukningen så ger lägre kostnad, idag är det allt mer fokus på hur bilen påverkar miljön också.

Dessa små bilar som Mitsubishi Space Star kanske inte känns så jätteroliga och är inte någon status symbol. Men samtidigt så växer städerna och allt fler sätter bilens storlek i fokus. Det är ju enklare att hitta parkering om bilen är liten vilket kan vara väldigt värdefullt när man kommer hem på kvällen och letar parkeringsplats. En billig nyare bil istället för en äldre bil som börjar kräva ständigt underhåll gillar också många, ofta är inköpspriset då detsamma.

Ja, även om en liten småbil inte ger status och blickar så finns det många andra skäl att välja en liten bil som Mitsubishi Space Star.

Tags: Informativt
Previous Post

Billig sommarcab – Peugeot 308 CC

Next Post

Ny teknologi i bilar – språket är ett viktigt element!

Next Post
Elbilsnyheter direkt från elbilsmässan 2020

Ny teknologi i bilar – språket är ett viktigt element!

Lämna ett svar Avbryt svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

Bytabil.net drivs av

Joakim Westman (Ägare) – 8 år online, 1,8 miljoner lästa artiklar, mer än 700 000 lästa biltester. Personligen kör jag en Mini Cooper D -15. Kul att du hittade hit och välkommen att läsa vidare!

Richard Ullstrand (Skribent)
Bilpendlare mitt i familjelivet. Kör Citroen C5 kombi, med luftfjädring.

 

Bytabil testar nya Sorento

Kia Sorento 2020

Vi provkör Renaults nya hybrider

Annons

Senaste biltesterna

  • Biltester
Test Ford Fiesta Hybrid 125 hk 2020
Biltester

Test Ford Fiesta Hybrid 125 hk 2020

by Joakim
december 16, 2020
0

Test av Ford Fiesta 2020 med mildhybridmotor på 125 hk Ford Fiesta är en mindre bil som faktiskt är större...

Read more

Test Kia XCeed Plug-in hybrid – Svenska storsäljaren på sladd!

november 8, 2020
Test Kia Sorento 2020 – Premiärvisning i Sverige!

Test Kia Sorento 2020 – Premiärvisning i Sverige!

oktober 6, 2020

Onlinetjänster för bilköp


Jämför bilförsäkringar hos Compricer

För dig som vill överlåta ditt leasingavtal till någon annan: Releaso

www.Bildelar24.Com
Sök billiga torkarblad här!

Mest läst just nu

  • Vilket bilmärke ska jag köpa?
    Vilket bilmärke ska jag köpa?
  • Vilken bil har bästa och sämsta rostskyddet?
    Vilken bil har bästa och sämsta rostskyddet?
  • Hur man släcker servicelampan på Volvo V50 och S40 generation II
    Hur man släcker servicelampan på Volvo V50 och S40 generation II
  • Hur man byter lampa på en Volvo V70 II
    Hur man byter lampa på en Volvo V70 II
  • Renault har börjat med kamkedja, på vissa motorer
    Renault har börjat med kamkedja, på vissa motorer
BildelarOnline24.Se

Månadens mest lästa

  • Vilket bilmärke ska jag köpa? Vilket bilmärke ska jag välja? I dagens virus tider... 1k views
  • Vilken bil har bästa och sämsta rostskyddet? Vilka bilar har bästa och sämsta roskyddet? Bäst och s... 654 views
  • Min V50 - bytabil.net Hur man släcker servicelampan på Volvo V50 och S40 generation II Släcka servicelampan på Volvo V50 och S40 generation 2... 372 views
  • Hur man byter lampa på en Volvo V60 Här är en liten översikt om hur man byter halvljus lamp... 341 views
  • Biltester Biltester De senaste biltesterna publiceras i textlista... 329 views

Contact us / Annonsera

Du you want to contact us?
Click here for contact

Klicka här för mer info om kontakt och annonsering!
Bytabil.net drivs av Westmans Webbmedia

Länkkataloger/Statistik

Bilar och Fordon Länkvän.se - Sökoptimering med marknadsföring på Facebook & Twitter MyBuddys Länkkatalog

Bloggstatistik

  • 1 524 822 besök sedan agusti 2015
  • Annonsera hos BytaBil.net
  • Om
  • Cookies
  • Integritetspolicy
  • Länktips

© 2020 Bytabil.net

No Result
View All Result
  • Start
  • Biltester
  • Senast provkört
  • BMW
  • Citroén
  • Dacia
  • DS
  • Ford
  • Hyundai
  • Kia
  • Mazda
  • Mercedes
  • Mini
  • Mitsubishi
  • Nissan
  • Renault
  • Skoda
  • Subaru
  • Suzuki
  • Tesla
  • Toyota
  • Volkswagen
  • Volvo
  • Sälja Bilen
  • Billån
  • Bilförsäkring
  • Kontakt

© 2020 Bytabil.net

Vi använder cookies för webbsidans funktioner och annonsering. Om du fortsätter att använda den här webbplatsen kommer vi att anta att du godkänner detta. Läs mer för info och hur du kan ställa in villkor för annonseringJag godkännerLäs mer