• Annonsera
  • Länktips
  • Om
bytabil.net
Advertisement
  • Start
  • Biltester
  • Billån
  • Sälja Bilen
  • Bilägande
    • Bilförsäkring
    • Köpa däck
  • Märken
    • BMW
    • Citroén
    • Dacia
    • DS
    • Ford
    • Hyundai
    • Kia
    • Lexus
    • Mazda
    • Mercedes
    • Mini
    • Mitsubishi
    • Nissan
    • Renault
    • Skoda
    • Subaru
    • Suzuki
    • Tesla
    • Toyota
    • Volkswagen
    • Volvo
  • Kontakt
No Result
View All Result
  • Start
  • Biltester
  • Billån
  • Sälja Bilen
  • Bilägande
    • Bilförsäkring
    • Köpa däck
  • Märken
    • BMW
    • Citroén
    • Dacia
    • DS
    • Ford
    • Hyundai
    • Kia
    • Lexus
    • Mazda
    • Mercedes
    • Mini
    • Mitsubishi
    • Nissan
    • Renault
    • Skoda
    • Subaru
    • Suzuki
    • Tesla
    • Toyota
    • Volkswagen
    • Volvo
  • Kontakt
No Result
View All Result
bytabil.net
No Result
View All Result
Home Biltester

Test Renault Megane RS 265 – Renault Sport

by Joakim
december 11, 2014
in Biltester, Blogg, Renault
0
Test Renault Megane RS 265 – Renault Sport

Har du inte testat en Renault Megane RS? Gör det! Den är buskul att köra och kan ta för sig även vid banracing. Detta till ett pris som inte ruinerar dig!

Renault Megane RS 265 2014 (50)

Renault Megane RS 265 bygger på den vanliga Megane Coupe karossen. Invändigt är de nästan helt lika, bortsett för stolarna. Recaro sportstolar (+10 000 kr) är ett givet val om du avser att köra på bana. Recaro stolarna är väldigt sköna att sitta i, det märks att de jobbat hårt för att få till en bra ergonomi. Stolarna är dock svåra att sätta sig i och kliva ut ur. Men väl på plats är allt okej!

Testbilen hade CUP-chassi som har ännu högre vridstyvhet och som bör väljas för den som vill prova lyckan på bana tillsammans med racingkompisarna. Fjädringen är väldigt hård vilket gör bilen stötig och du känner minsta lilla ojämnhet i vägen. Belöningen för den minskade komforten kommer i väghållningen. Snäva kurvor tar Renault Megane RS galant. Detta märks även i låga hastigheter och till vardags. Du kan köra genom rondeller utan att det märks att bilen vill kränga utåt.

Renault Megane RS 04271

Megane RS har en 2.o liters bensinturbomotor på 265 hästkrafter. Den gör 0-100 på 6 sekunder. Detta är bättre än de flesta bilar men det finns ändå flertalet bilar som är snabbare, men ofta betydligt dyrare. Många av de bilar som är kraftfullare är dock inte gjorda för banracing och klarar inte kurvor lika bra som Megane RS. Megane RS är alltså inte kung på de svenska motorvägarna men svårslagen när det vägen börjar svänga lite.

På motorvägen må alltså Megane RS inte vara i den absoluta toppen men den presterar självklart VÄLDIGT bra även här. Omkörningar görs utan att du hinner tänka på det. Hastigheter på 180 km/h uppnås läskigt snabbt och känns dessutom helt normalt för denna bil. I Sverige så kan det dock bli problem om du kör i dessa hastigheter så det gäller att hålla tillbaka. I låg hastighet känns bilen tyst men på motorvägen och speciellt på grov asfalt så bullrar det rejält i bilen, stora fälgar och lågprofilsdäck hjälper ju dessutom inte heller att hålla vägbullret borta.

Ljudet i stereon är ganska mossigt men det går att köpa Bose stereon som är avsevärt bättre, men som av någon anledning inte kan kombineras med Recaro sportstolar. Så det blir till att stå ut med lite mossigare ljus, men vem bryr sig i detta fall?

Du kan som tillval köpa R-Link mediasystem och kombinera med RS Monitor. RS Monitor håller koll på alla tekniska funktioner och viktiga temperaturer i bilen, loggar varvtider, 0-100 km/h, 0-400 meter och så vidare. Du kan få upp grafer på vilka G-krafter du utsatt dig för under körningen. Data kan också exporteras till USB minne.

Byta bil bloggen testar Renault RS monitorRenault Megane RS kostar drygt 300 000 kronor och passar den som vill känna sig ung, eller busköra på bana med polarna. Den som söker lugn och komfort får lov att leta efter en annan bil.

Megane RS 2.0T har kamrem som ska bytas vid 12 000 mil/6 år vilket som kommer först.

Vill du ha mer fakta om data om Renault Megane RS 265, tryck här.

Renault Megane RS 265 (2)

Tags: Renault testSportbilTest
Previous Post

Kia Pro Cee’d GT

Next Post

Test Kia Sportage 2014

Next Post
Test Kia Sportage 2014

Test Kia Sportage 2014

Lämna ett svar Avbryt svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

Bytabil.net drivs av

Joakim Westman – Startade bytabil.net för 9 år sen, nu mer än 1,8 miljoner lästa artiklar & över 700 000 lästa biltester. Personligen kör jag en Mini Cooper D -15. Kul att du hittade hit och välkommen att läsa vidare!

Richard Ullstrand
Bilpendlare mitt i familjelivet. Kör Citroen C5 kombi, med luftfjädring.

Senaste biltesterna

  • Biltester
Test Volvo C40 – Elbil med design
Biltester

Test Volvo C40 – Elbil med design

by Joakim
maj 21, 2022
0

Test Volvo C40 Recharge, elbil med stil! Volvo C40 är en elbil med Crossover design från Volvo. Just begreppet Crossover...

Read more
Test Ford E-Transit – Eldriven transportbil med bästa flexibilitet!

Test Ford E-Transit – Eldriven transportbil med bästa flexibilitet!

maj 16, 2022
Test BMW iX3 elbil – SUV med hög komfort

Test BMW iX3 elbil – SUV med hög komfort

april 2, 2022

Mest läst senaste timmarna

  • Hur man släcker servicelampan på Volvo V50 och S40 generation II 16 views
  • Vilken bil har bästa och sämsta rostskyddet? 13 views
  • Bästa sommarcabben, vilken cabriolet är bäst? 13 views

Månadens mest lästa

  • Min V50 - bytabil.net Hur man släcker servicelampan på Volvo V50 och S40 generation II Släcka servicelampan på Volvo V50 och S40 generation 2... 400 views
  • Hur man släcker servicelampan på Volkswagen Passat Hur man släcker servicelampan på VW Passat Har du just... 309 views
  • Huyndai Kona Electric 2021 Profile Test Hyundai Kona Electric – En jättebra elbil! Hyundai Kona Electric är en elbil med god räckvidd i da... 277 views
  • Renaults nya motorer 2019 – Kamkedja på alla förutom en dieselmotor som har kvar sin kamrem Renault lanserar nya bensinmotorer och uppdaterar den g... 264 views
  • Vilken bil har bästa och sämsta rostskyddet? Vilka bilar har bästa och sämsta roskyddet? Bäst och s... 254 views

Contact us / Annonsera

Du you want to contact us?
Click here for contact

Klicka här för mer info om kontakt och annonsering!
Bytabil.net drivs av Westmans Webbmedia

Länkkataloger/Statistik

Bilar och Fordon Länkvän.se - Sökoptimering med marknadsföring på Facebook & Twitter MyBuddys Länkkatalog
  • Advertising at BytaBil.net
  • Om
  • Cookies
  • Integritetspolicy
  • Länktips

© 2020 Bytabil.net

No Result
View All Result
  • Start
  • Biltester
  • Senast provkört
  • BMW
  • Citroén
  • Dacia
  • DS
  • Ford
  • Hyundai
  • Kia
  • Mazda
  • Mercedes
  • Mini
  • Mitsubishi
  • Nissan
  • Renault
  • Skoda
  • Subaru
  • Suzuki
  • Tesla
  • Toyota
  • Volkswagen
  • Volvo
  • Sälja Bilen
  • Billån
  • Bilförsäkring
  • Kontakt

© 2020 Bytabil.net